fbpx
 

Blog

geokupolas-su-augalais (3)

Geokupolą namo kieme pasistačiusi šeima augina egzotinius vaisius, rengia šventes ir mėgaujasi gamtos grožiu

  |   Uncategorized @lt

Pasaulyje siaučiant koronavirusui, daugelis iš mūsų pradėjome itin daug laiko leisti namuose. Į namų erdvę persikėlėme biurą, sportuojame, susitinkame su artimiausiais draugais. Ypatingai pasisekė tiems, kas gyvena individualiame name ar turi sodybą. Daugelis ėmė ieškoti alternatyvų, kaip dar būtų galima pagerinti savo namų aplinką ir išplėsti jos funkcionalumą, į kasdienybę įnešti netikėtų atradimų. Vienas iš tokių gali būti futuristinės architektūros statinys – geokupolas, kuris traukia akį ne tik išskirtine savo forma ir konstrukcija, bet ir jo panaudojimu įvairioms funkcijoms.

 

Vilnietė Birutė prieš daugiau nei metus laiko nusprendė savo namo kieme pasistatyti geokupolą. Valakampiuose gyvenanti šeima norėjo jaukios, nuo lietaus ir vėjų apsaugančios vietos savo kieme, kur galėtų leisti laiką su draugais ir svečiais, užsiauginti daržovių ar tiesiog pabūti su savimi ir grožėtis gamta.

 

Atsikėlus į naują namą, iš pradžių geokupolo vietoje stovėjo supynės. Birutė su vyru manė, kad norės suptis vaikas, tačiau noro neatsirado. Sūpynės ir liko stovėti nenaudojamos, galiausiai pradėjo pūti. Vėliau šeima ėmė svarstyti, gal šioje vietoje pastatyti stoginę, kur galėtų pasėdėti su svečiais, tačiau nauju statiniu nesinorėjo užstoti gražaus vaizdo į upę. Po ilgų ieškojimų, galiausiai apsisprendimą padiktavo šventiniu laikotarpiu Vilniuje, Rotušės aikštėje aplankytas Kalėdų miestelis. Jame stovintys geokupolai iš karto patraukė šeimos dėmesį. Taip vilniečiai apsisprendė, kad šalia namo turi išdygti ir išskirtinės architektūros statinys – geokupolas.

 

„Susisiekėme su geokupolus statančia bendrove „Geokupolai“ ir paprašėme, kad išmatuotų prie namo esantį laisvą žemės lopinėlį. Pasakėme sau – jei čia geokupolas telpa, tai – statome jį savo kieme. Viskas tiko idealiai. Taip šis statinys išdygo mūsų kieme. Iš pradžių akims reikėjo priprasti prie neįprastos architektūros. Tačiau per visą laiką nebuvo situacijos, kad būtume pasigailėję dėl šio sprendimo. Su draugų kompanija geokupole sutikome Naujuosius metus, o per vyro gimtadienį surengėme net šokius. Mus labai stebina, kaip geokupole puikiai skamba garsas ir muzika. Kupole vietos atsirado ir lysvėms augalams, kuriose užsiauginu šviežių daržovių, svogūnų, krapų… Leisti vakarus žvakių šviesoje ir su gėrimo taure šioje erdvėje yra labai romantiška“, – pasakojo vilnietė.

 

Birutė su šeima pasirinko nedidelį penkių metrų skersmens ir 20 kvadratinių metrų ploto kupolą. Jo konstrukcija – klijuotas, impregnuotas, šviesia alyva dengtas medis, o visas paviršius – grūdintas skaidrus stiklas. Viršutinėje dalyje automatiškai atsidarantys stoglangiai, kurie karštą dieną išleidžia šilumos perteklių. Po užsakymo gamyba truko apie mėnesį, o montavimas – porą dienų. Viduje pastatyti lauko baldai, dalis vietos buvo palikta daržovių auginimui ir šiltų kraštų augalams.

 

Ypač geokupolas pravertė pirmojo karantino metu. Ponia Birutė atsinešė nešiojamąjį kompiuterį ir dienos metu susikurdavo erdvę, kuri priklausė tik jai. Moteris juokėsi, kad niekas iš namiškių jos negirdėjo kalbančios telefonu, todėl nei jai, nei ji pati niekam netrukdė dirbdama iš namų. Iki šiol šeimą stebina ypatingos kupolo akustinės savybės. Būnant kupolo viduje beveik nesigirdi triukšmo iš lauko, o esant išorėje nesigirdi, kas vyksta kupolo viduje. Į geokupolą šeima įsivedė elektrą, susistatė baldus, šaltuoju metų laiku erdvę sušildo čia pastatytu oro šildytuvu.

 

„Žinoma, šį statinį, kaip ir visus kitus, reikia prižiūrėti, tačiau jis tikrai nereikalauja specialios priežiūros. Kartais reikėtų atnaujinti alyva medinę konstrukcija, pavasarį išsivalyti stiklus. Labai įdomu, koks jausmas būti kupole, kai jis yra apsnigtas. Praėjusi žiema sniego ir šalčių mums pašykštėjo, tikiuosi, kad šią žiemą galėsime tą patirti“, – kalbėjo Valakampių gyventoja.

 

Svarstantiems, ar reikėtų namų teritorijoje pasistatyti geokupolą, Birutė pataria nuvažiuoti ir gyvai apžiūrėti šį statinį. Pasak moters, labai svarbu turėti savo viziją, kaip panaudosite šį pastatą. „Geokupolo dizainas, forma tiko prie mus supančios gamtos ir namo eksterjero. Vyresnis sūnus jame augino įvairias daržoves. Labai gerai auga kaktusai, žinoma, žiemą juos įnešame į namą. Aš, pamačiusi gražų baldą, galvodavau, kaip jis tiktų į mūsų kupolą. Taip atsirado spalvotos kėdės. Beje, geokupole išeina labai gražios nuotraukos, nes šis statinys – išskirtinai fotogeniškas. Mes esame labai laimingi dėl savo pasirinkimo“, – tikino vilnietė.

 

geokupolas-su-augalais (1) geokupolas-su-augalais (2) geokupolas-su-augalais (11) geokupolas-su-augalais (10) geokupolas-su-augalais (9) geokupolas-su-augalais (8) geokupolas-su-augalais (7) geokupolas-su-augalais (6) geokupolas-su-augalais (5) geokupolas-su-augalais (4)